Krucha tarta z dynią, cebulą i serem pleśniowym

Pod koniec maja posadziłam dynię w moim warzywniku na Podlasiu. Sadzonki przywiozła Asia Żytkowska z Po Prostu Posadź, specjalistka od uprawy warzyw w każdych warunkach. Przywiozła ze sobą różne ciekawe rośliny takie jak bakłażan czy ostre papryczki. Jedne i drugie sadzonki wydały mi się dość egzotyczne jak na uprawę przy podlaskiej chatce, więc bardzo im kibicowałam sadzonkom. Zupełnie przy tym zapomniałam o dyni, która rosła sobie obok niepostrzeżenie szybko. Kiedy zorientowałam się, że pomiędzy jej wielkimi liśćmi znajduje się już całkiem dojrzały plon, zaskoczyła mnie swoim wyglądem.

dynia hubbard olbrzymia przepisy
dynia hubbard olbrzymia przepisy

Hubbard – tak nazywa się ta ogromna odmiana dyni o pięknym szaroniebieskim kolorze skórki. Kształt ma podłużny, wrzecionowaty. Potrafi dobić do wagi 20 kg. Myślę, że moja miała niewiele mniej. Ponoć kolejne dynie z tej samej sadzonki nie są już takie duże, pierwsza jest zawsze największa. Stanęłam więc przed wyzwaniem, cóż odświętnego z niej przygotować, by oficjalnie rozpocząć sezon na dynie i rozsądnie zagospodarować jej gabaryty.  

Po jej przekrojeniu odsłonił się żółtopomarańczowy miąższ o dość gęstej konsystencji. Pachnie orzechowo, słodko i aromatycznie. Konsultacja z Asią wykazała, że najlepiej sprawdza się w curry i kremowych zupach, ale też nadaje do pieczenia i jako farsz do ciast. Od razu pomyślałam o kruchej tarcie. Już wyciągałam blaszkę do pieczenia kiedy złapałam się na tym, że nie mam ochoty wyklejać jej brzegów. Zawsze z nimi jest ambaras. A gdyby tak zrobić tartę bez rantów? Okazało się, że można. Ten pomysł był strzałem w dziesiątkę. Tarta dzięki temu się nie łamie przy wyjmowaniu oraz szybciej się ją robi, a dyniowy farsz jest wystarczająco gęsty, by trzymać ją w ryzach. Do dyni dodałam trochę gałki muszkatołowej – nie przesadzajcie z jej ilością, a także sera z niebieską pleśnią, tego najpopularniejszego – tu nie musicie oszczędzać. U mnie poszło całe opakowanie.  

tarta z dyni_nakarmionastarecka_
dyniowa krucha tarta_nakarmionastarecka_

Krucha tarta z dynią, cebulą i serem pleśniowym

8 porcji, będzie nam potrzebna forma do tarty o średnicy 20 cm

Kruche ciasto

  • 125 g zimnego masła pokrojonego w kostkę
  • 225 g mąki pszennej
  • szczypta soli

Farsz

  • 750 g dyni (mniej więcej 1 mała dynia)
  • odrobina oleju do pieczenia dyni
  • 2 cebule
  • szczypta soli
  • odrobina oleju do smażenia cebuli
  • 3 jajka „zerówki”
  • 300 ml śmietany 18 procent
  • odrobina świeżo startej gałki muszkatołowej
  • 100 g sera z niebieską pleśnią
  • sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE CIASTA

 

 Zimne masło kroimy w kostkę, będzie nam łatwiej zagnieść ciasto. Łączymy je z mąką i szczyptą soli. Ja robię to ręcznie, ale można użyć robota. Najlepiej zacząć od rozcierania masła z mąką w palcach. Zagniatamy szybko i zdecydowanie. Możemy do ciasta dodać ze 2 łyżki wody, by wszystkie składniki połączyły się w jednolite ciasto. Formujemy w kulkę, zawijamy w folię i chowamy do lodówki. Możemy też od razu wylepić ciastem spód foremki do pieczenia tarty i schować ją do lodówki na czas pieczenia dyni. Wylepiamy tylko spód, bez rantów. 

 

PRZYGOTOWANIE FARSZU

 

Rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni. Dynię kroimy w plastry, smarujemy ją olejem i pieczemy, aż zrobi się miękka. Czas pieczenia zależy od jej odmiany –  przeważnie to między 15 a 25 minut. Najlepiej sprawdzić widelcem, czy dynia jest już miękka. Piekarnika nie wyłączamy, obniżamy temperaturę do 180 stopni, będziemy w nim piec tartę.

Cebulę kroimy w piórka. Rozgrzewamy olej na patelni i smażymy na nim cebulę, aż zmięknie i nabierze złocistego koloru. W czasie smażenia cebulę solimy. Zdejmujemy z ognia, pozostawiamy na patelni.  

Miąższ upieczonej dyni przekładamy do miski i rozgniatamy lekko widelcem. Dolewamy śmietanę i blendujemy na gładką masę. Doprawiamy gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Dodajemy jajka i mieszamy wszystko dokładnie łyżką. Nie blendujemy masy z jajkami, by ich zbytnio nie napowietrzyć. Na sam koniec dorzucamy jeszcze usmażoną wcześniej cebulkę oraz pokruszony w palcach ser z niebieską pleśnią. Mieszamy delikatnie.

Ciasto wyjmujemy z lodówki. Wylepiamy nim spód foremki do pieczenia tarty, lub jeśli już to zrobiliśmy, nakłuwamy spód widelcem. Wylepiamy tylko sam spód, bez rantów. Foremkę z ciastem wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy w temperaturze ok 15 min. Podpieczony spód wyjmujemy i nie czekamy, aż ostygnie. Od razu wylewamy na niego lekko płynny aksamitny dyniowy farsz z kawałkami sera i podsmażonej cebuli. Tartę ponownie umieszczamy w piekarniku i pieczemy kolejne 35-40 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy ją z piekarnika. Kiedy lekko przestygnie, możemy ją wyjąć z foremki do pieczenia. Kroimy na porcje, podajemy z ulubionymi dodatkami. Może być sałata z dressingiem na bazie musztardy dijon, albo jak u mnie – prosty sos grzybowy. Uśmiechamy się i zjadamy.

 

 

Korzystasz z moich przepisów? Oznacz mnie na zdjęciu, będzie mi miło zajrzeć do Twojej kuchni.

Szukasz przepisów, rekomendacji i pomysłów, jak delektować się życiem?
Zajrzyj na moje profile społecznościowe. 
Nakarmiona Starecka to instagramfacebook i podcast „Z pełnymi ustami” do słuchania na SpotifyTidal i Apple Podcasts

Życie jest za krótkie na złe jedzenie i warto je przeżyć z pełnymi ustami!

Pin It on Pinterest