O mnie

Nakarmiona Starecka: blog kulinarno-podróżniczy


 

Basia Starecka
Fot. Albert Zawada/Gazeta

Nazywam się Basia Starecka. Jestem dziennikarką.

Piszę głównie o jedzeniu, ale czasami romansuję z innymi tematami. Jeszcze 10 lat temu pisałam o… giełdzie. Pisanie to dla mnie stan umysłu, nie wyobrażam sobie życia bez możliwości jego opisywania.

Podobnie jest z jedzeniem. Zasypiam rozmyślając o jadłospisie na kolejny dzień. Od paru lat nie jem mięsa, ale na moim blogu i w moich starych tekstach w prasie znajdziecie jeszcze opisy mięsnych dań. Kiedyś mi bardzo smakowały, dziś uważam, że jedzenie mięsa jest po prostu obciachem. Jest coś głęboko nieetycznego w jedzeniu zwierząt, a od strony zupełnie praktycznej – nie służy ono ani naszemu zdrowiu ani kondycji planety.

Na moim blogu znajdziecie proste chociaż czasami egzotyczne przepisy, recenzje restauracji, relacje z podróży kulinarnych i przewodniki.

Piszę odkąd pamiętam. Od 8. roku życia prowadzę dziennik, od 18. – współpracuję z prasą. Pierwsze doświadczenia zdobywałam w wydawanym w latach 1957-2006, nieistniejącym już, ale ważnym dla wielu pokoleń kobiet w Polsce magazynie dla dziewcząt „Filipinka”. W czasie studiów publikowałam wywiady i reportaże między innymi w „Newsweeku”, „Aktiviście”, „Sukcesie” oraz „Urodzie”, nakręciłam także pełnometrażowy dokument o emigracji zarobkowej w Ameryce „American dream”.

Później, już jako etatowy redaktor, zajmowałam się tematyką ekonomiczną i finansową; następnie objęłam stanowisko wydawcy w dziale biznesu w Grupie Zwierciadło. W 2011 roku to samo wydawnictwo zaproponowało mi prowadzenie autorskiego bloga Nakarmiona Starecka na portalu Zwierciadlo.pl. Latem 2012 roku przyjęłam propozycję pełnienia funkcji zastępczyni redaktorki naczelnej powstającego wówczas magazynu kulturalno-kulinarnego „KUKBUK” , a także stanowiska redaktorki prowadzącej jego wydanie internetowe. Po pięciu latach pracy w “KUKBUK-u” postanowiłam zamienić etat na freelance.

Obecnie współpracuję z:

  • tygodnikiem Wysokie Obcasy,
  • Gazetą Wyborczą,
  • magazynem Twój Styl,
  • magazynem National Geographic Traveler,
  • magazynem Puls Biznesu Weekend,
  • serwisem Vogue.pl.

Nakarmiona Starecka jest również na Facebooku i Instagramie.

Kontakt: basia.starecka@gmail.com