Od czasu publikacji odcinka mojego podcastu „Z pełnymi ustami” poświęconego omletom, temat jaj nie znika za horyzontem mojego stołu jak i stołu moich słuchaczy.
Większość po rozmowie z Mati Pichci ruszyła do kuchni szlifować umiejętność smażenia francuskiego omletu. Przygotowanie tego lekkiego i eleganckiego jajecznego bytu nie jest bowiem najłatwiejsze. Zainspirowało mnie to do dalszych poszukiwań. Postanowiłam więc przyjrzeć się baczniej omletom w ujęciu światowym.
Po wstępnym rekonesansie okazało się, że niemal każda kuchnia świata ma w swoim repertuarze jakąś formę ściętych jaj, którą jada na śniadanie. Nawet Wietnam! Tam omlety podaje się z mięsem kraba, czy Filipiny, gdzie na śniadanie jada się usmażonego w jajku i podanego w całości… bakłażana.
Wybór jest zatem duży, ale często można znaleźć w omletach dodatek sera. Jak we włoskich frittatach, omletach śniadaniowych, wyjątkowo pożywnych i solidnych. A zatem dzisiaj przepis prosto z ziemi włoskiej do polskiej z dodatkiem owczego sera Pecorino Romano DOP o wyjątkowym aromacie i pełnym smaku. Komfort prosto z Włoch w połączeniu z polskim ziemniakiem i cebulą.
Włoski omlet śniadaniowy czyli frittata na ziemniaczkach
Przepis na 4 porcje i patelnię o średnicy 25 cm
- 500 g ziemniaków
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 50 ml oliwy extra vergine
- sól i pieprz do smaku
- 8 jajek „zerówek”
- 50 g szpinaku
- 100 g włoskiego sera Pecorino Romano DOP
- kilka pomidorów cherry
- kilka listków świeżej bazylii
Ziemniaki obieramy i kroimy w plastry o grubości mniej więcej 4 mm. Przekładamy je do garnka z zimną wodą i gotujemy do miękkości. W tym czasie kroimy cebulę w piórka, a czosnek w plasterki. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni. Dodajemy cebulę i czosnek. Smażymy na małym ogniu, aż składniki lekko się zarumienią. Doprawiamy solą i pieprzem.
Do miski wbijamy jajka i dokładnie je roztrzepujemy. Łączymy je z podsmażoną cebulą i czosnkiem oraz ugotowanymi i odsączonymi ziemniakami. Mieszamy, dodajemy również świeży szpinak i starty na drobnej tarce ser Pecorino Romano DOP.
Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni tak, aby działała tylko górna grzałka. Kratkę piekarnika ustawiamy najwyżej jak się do. Zawartość miski wylewamy na patelnię. Przykrywamy ją pokrywką i smażymy na małym ogniu przez ok 5 minut. Po tym czasie zdejmujemy pokrywkę, a patelnię wstawiamy na kratkę piekarnika z rączką patelni poza piekarnikiem. Zapiekamy kilka minut do momentu, aż wierzch frittaty lekko się przyrumieni a środek nie będzie już płynny. Sprawdzimy to naciskając palcem. Fritattę lekko studzimy, przekładamy na deskę i kroimy w trójkąty. Podajemy z pomidorkami i świeżą bazylią.
Przepis powstał we współpracy z Italian Trade Agency i włoskim stowarzyszeniem Assolatte.