Inny Wymiar mielonego, ogonowej i podpłomyków

Przy Świętokrzyskiej wiedzą, na czym polega „szpitalność”! Nie, nie chodzi o obłażącą seledynową lamperię, niekończące się kolejki i suchy chleb na obiad. Chodzi o gościnność, czyli z angielska „hospitality”, tak zaszyfrowaną w gastronomicznym żargonie wielkich braci za barem i w kuchni. Tu mają ją dopracowaną do perfekcji, co czuć już od progu, gdzie na gości czai się szczerząca się obsługa, by odprowadzić ich do stolika, a potem nakarmić i otoczyć opieką.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar

Czy normalność zasługuje na tak długi opis? Tak, bo w polskiej gastronomii wciąż nie jest często spotykana. Również w przypadku kuchni – Inny Wymiar to jedzenie domowe i znajome, polska kuchnia w nieco odświeżonym i dopracowanym wydaniu. Począwszy od esencjonalnych zup, wyciskających łzę wzruszenia wspomnieniem klusek kładzionych drżącą ręką babci, skończywszy na mielonym z marynowanymi buraczkami i porządną dawką świeżego chrzanu.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar

Z Innego Wymiaru nie chce się wychodzić, więc, przyznaję, zasiedziałam się w nim trochę. Jak u cioci na imieninach, przy suto zastawionym stole, kiedy po trzech talerzach przystawek należałoby odsapnąć, ale je się dalej. W co w tym przypadku warto wbić widelec?

Inny wymiar, rosol

Zacznijcie od kulebiaka z kubkiem doprawionego, esencjonalnego barszczu na zakwasie przygotowanym przez tutejszych kucharzy (21 zł). Aromatycznego, bogatego farszu z kapusty i grzybów jest tu prawdziwy dostatek, ciasta zaś akurat – jedynie cienka warstwa.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, rosol

Rosół z kaczki, królika i wołowiny (mała porcja – 15 zł, duża – 23 zł) jest wzorcowo niedzielny – mięsny, tłustawy, doprawiony lubczykiem i serwowany z domowymi lanymi kluseczkami oraz zgrabną łupinką ziemniaka niczym z ogniska. Ogonowa zaś (14 zł) – bardzo esencjonalna, winna i z sutą porcją miękkiego, kleistego, wybornego ciemnego mięsa, a co więcej, z zapieczonym serem emilgrana.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, podplomyk

Oddzielną pozycją w karcie są podpłomyki, które spokojnie mogą konkurować z włoską pizzą. Na prostym, chrupiącym drożdżowym placku rozsypuje się różne dodatki – ja spróbowałam wersji z kaszanką, kiełbasą, pieczarkami, kwaśną śmietaną, szalotką i natką pietruszki (19 zł). I chyba Opatrzność nade mną czuwała, że w porę się opamiętałam i nie zjadłam całego podpłomyka sama. Porcja bowiem jest przynajmniej na dwie osoby, co wymownie podkreśla gabaryt drewnianej dechy, na której podaje się tę polską pizzę.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, kopytka Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, kopytka

Podobnie gargantuiczną porcję tworzą kopytka, bezwstydnie zanurzone w serze jersey blue z rancza Frontiera, jednym z lepszych z całej plejady polskich serów zagrodowych (27 zł). Niech was nie zmyli kamuflaż z warstwy zdrowych sałat i szpinaku na wierzchu tego dania, to jednak brytfanka klusek, którymi łatwo i z satysfakcją można się zapchać, a przecież musicie jeszcze spróbować gulaszu z dzika (42 zł), suto podlanej winem porcji prosto z lasu, bo prócz mięsa są tu również mięsiste grzyby.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, mielony

Po takiej dawce imieninowych dobroci nie będę się już czepiać przesolonego dorsza bałtyckiego (48 zł) i smażonego na smalcu schabowego z kością, który ma wszystkie możliwe felery – suche, twarde mięso spowija tłusta i papkowata panierka (29 zł). Honor mięsnej obsady ratuje nowocześnie podany tatar z kapeluszem portobello, majonezem grzybowym, prażoną kaszą gryczaną i pianą z kapusty kiszonej (29 zł) oraz mielony w wypiekanej na miejscu, obłocznie leciutkiej słodkiej bułce obsypanej czarnuszką (29 zł).

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, mielony

W karcie znajdują się jeszcze domowe desery – m.in. klasyczny sernik z sosem malinowym (18 zł) oraz czekoladowe ciasto z pysznym sorbetem bananowym (23 zł), zdrowe koktajle (np. z imbiru, grejpfrutu i gruszki, 15 zł), rzemieślnicze piwa i koktajle na bazie polskiego monopolu – śliwowicy i nalewek – doprawione rokitnikiem, miodem czy śliwkami. Nic tylko ucztować i cieszyć się naszą polską, zapomnianą nieco „szpitalnością”.

Nakarmiona Starecka, Inny wymiar, koktajl z imbirem
Inny wymiar, koktajl z imbirem i grejpfrutem
Nakarmiona Starecka, Inny Wymiar, drink ancymon
Inny Wymiar, drink ancymon – whiskey, pomarańcza, miód, palony cynamon
Inny Wymiar, ciasto czekoladowe z sorbetem bananowym
Inny Wymiar, ciasto czekoladowe z sorbetem bananowym
Inny Wymiar, sernik z sosem malinowym
Inny Wymiar, sernik z sosem malinowym

Inny Wymiar
ul. Świętokrzyska 14, Warszawa
Godziny otwarcia: pon.-czw.: 12:00-22:00, pt.-sob.: 12:00-02:00, niedz.: 12:00-22:00